Powietrzne pompy ciepła
Najłatwiej dostępnym źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne. W związku z tym powietrzne pompy ciepła są bardzo często stosowane do ogrzewania niewielkiego domu w okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym i podgrzewania ciepłej wody użytkowej w okresie letnim.
Zalety powietrznej pompy ciepła
Coraz większe wymagania efektywności energetycznej budynków oraz zwiększona świadomość ekologiczna Polaków, sprawia, że wiele gospodarstw decyduje się na montaż powietrznej pompy ciepła. Wynika to między innymi z faktu, że koszt montażu powietrznej pompy ciepła często jest porównywalny z instalacją kotła gazowego czy kotła na biomasę. Przy powietrznych pompach ciepła nie jest potrzebne murowanie komina lub przygotowanie pomieszczenia na opał.
Aktualne ceny montażu pomp ciepła są bardziej konkurencyjne w porównaniu do tradycyjnych piecy. Dużą zaletą powietrznych pomp ciepła są niskie koszty eksploatacyjne. Po montażu takiej pompy, właściciel nieruchomości nie ma dodatkowych kosztów związanych z pracą urządzenia. Wybór powietrznej pompy ciepła może być bardzo ciekawym rozwiązaniem które obniży koszty ogrzewania domu. Wymagana jest jednak rzetelna i profesjonalna kalkulacja opłacalności inwestycji. Nasi specjaliści chętnie pomogą mieszkańcom Pabianic, Zduńskiej Woli, Sieradza i miejscowości okolicznych w analizie najlepszego rozwiązania. Przed podjęciem ostatecznych kroków podpowiemy które rozwiązanie jest najlepsze, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania inwestora.
Powietrzne pompy ciepła w polskim klimacie
Pewną niedogodnością w pompach ciepła korzystających z powietrza zewnętrznego, jako dolne źródło jest powstawanie warstwy szronu, gdy temperatura spadnie poniżej 0 o C. Szron na parowniku jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, ponieważ znacząco rośnie opór cieplny. Może również dojść do sytuacji gdy nagromadzi się dużo lodu, który całkowicie może zablokować przepływ powietrza oraz poprawną pracę parownika.
Aby zmniejszyć to zjawisko stosowane są zabiegi, które powodują odtajanie parownika. Najczęściej stosowane są elektryczne grzałki bądź gorący czynnik, który jest doprowadzany bypassem do parownika.
Jako iż powietrze ma niską pojemność cieplną, potrzebne jest pompowanie przez parownik dużego strumienia masy powietrza, co powoduje, że przy parowniku dodatkowo zainstalowane są wentylatory elektryczne.
Obecnie producenci oferujący powietrzne pompy ciepła deklarują, że najnowsze rozwiązania zawierające zautomatyzowane sterowanie, sprężarkę EVI, oraz programator z elektrycznie sterowanym zaworem mogą sprawnie pracować i oddawać ciepło do domu nawet w temperaturze -20°C.
Użyteczność powietrznej pompy ciepła
Do założenia powietrznej pompy ciepła nie są potrzebne żadne roboty ziemne. Jest to najprostsze i najbardziej korzystne finansowo rozwiązanie. Pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe, dzięki któremu zapominamy o wszystkich czynnościach, które towarzyszą użytkownikom kotłów na paliwa stałe. Dodatkowym i nie mniej ważnym atutem jest fakt, że nie generuje do atmosfery zanieczyszczeń.
Jeśli interesuje Państwa montaż takiej instalacji w obrębie miast takich jak Łódź, Sieradz czy Zduńska Wola, serdecznie zapraszamy do Kontaktu! Jesteśmy do Państwa dyspozycji!